top of page

Get in touch

  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • Wix Google+ page

Okružné plavby patria vo svete medzi zážitkové formy dovoleniek. Od čias Titanicu sa však v tejto oblasti naozaj veľa zmenilo. Loď predstavuje elegantný plávajúci rezort, kde hostia nájdu zábavu a služby špičkovej kvality. Po nalodení je o nich profesionálne postarané a môžu začať dovolenku snov.
     Výletné plavby na veľkých zaoceánskych lodiach sú obľúbenou formou dovolenky už niekoľko desiatok rokov najmä v USA a z Európskych štátov takto trávia voľné dni hlavne Angličania, Taliani a Nemci. V posledných rokoch stretneme na mori už aj Čechov a Slovákov a to nie len ako obsluhujúci personál, ale ako dovolenkujúcich pasažierov. Niektoré lode majú kapacitu okolo 3500 hostí a 1000 členov posádky. Mnohí luxusné výletné lode nazývajú aj pohyblivými hotelmi na mori, pretože ponúkajú všetok komfort a pohodlie, často aj viac ako ktorýkoľvek hotel na pevnine. Výhodou a zaujímavosťou plavby je, že za krátky čas navštívite niekoľko krajín a miest, pritom spíte stále v tej istej pohodlnej posteli. Okrem toho, západy a východy slnka priamo na vlnách mora, priestory lode, atmosféra  a život na nej mnohých hostí uchváti a pripraví nezabudnuteľné zážitky. Takáto dovolenka je vhodná pre všetky vekové kategórie, ale je dôležité, aby hostia ovládali niektorý cudzí jazyk, najlepšie anglický alebo nemecký. Personál je totiž medzinárodný a aj väčšina oznamov na lodi je hlásená za sebou v niekoľkých jazykoch.
     V súčasnosti je najväčšou výletnou loďou sveta Allure of the Seas spoločnosti Royal Caribbean z USA. Jej dĺžka je 360 metrov, váži 225 282 ton a na jej palubu sa zmestí neuveriteľných 6300 cestujúcich. V skutočne tesnom závese je jej dvojča Oasis of the Seas, ktorá je napriek identickej konštrukcií o 50 milimetrov kratšia. Na palube oboch super lodí nájdete okrem klasických kajút aj luxusné mezonetové apartmány s balkónmi, kasíno, niekoľko nočných klubov a barov, volejbalových a basketbalových ihrísk a detských kútikov. Oasis of the Seas má aj prvý plávajúci park s 12 000 rastlinami a 56 stromami, divadlo so 750 miestami na sedenie alebo jedáleň pre 3000 ľudí. A cena za tento luxus? Každá z lodí stála spoločnosť Royal Caribbean 1,4 mld. dolárov.
     Ďalšie zo zaoceánskych plavidiel, ktoré má na konte nejaké NAJ, je „vznešená dáma“ oceánov Queen Mary 2. Táto plávajúca ikona je oficiálne najrýchlejšou zaoceánskou výletnou loďou vo svojej triede, keďže je schopná sa plaviť rýchlosťou až 30 uzlov (56km/h). Umožňuje jej to ekologická elektráreň skrytá v jej útrobách, ktorá pomocou 4 dieselových motorov a 2 plynových turbín generuje potrebnú energiu.
     Vznešeným superlatívom „najekologickejšia“ výletná loď sa môžu popýšiť ďalšie plávajúce dvojičky : Le Boréal a L´Austral z francúzskej boutique siete výletných lodí Compagnie du Ponant. Tieto zelené plavidlá brázdia vody morí a oceánov na klasických trasách, no navštevujú aj destinácie ako Grónsko, Antarktída alebo Maledivy.
     Najdlhšia plavba na svete bola plavba okolo sveta 120-miestnou výletnou loďou Spirit of Oceanus, ktorá trvala od marca 2010 do februára 2011. Počas 335 nocí loď a jej pasažieri navštívili 59 krajín sveta. Plavba bola trefne označená za „najdlhšiu plavbu od čias Magalhãesa v 16. storočí“, bohužiaľ sa však nikdy neskončila. Majiteľ lode – spoločnosť CruiseWest – sa dostal do finančných ťažkostí a cestujúci sa museli vylodiť už po 6 mesiacoch v Kanade.

bottom of page